آهنگساز

آهنگساز

آهنگساز شخصی است که آثار موسیقی را تألیف می نماید . آهنگساز در حقیقت نویسنده موسیقی است . او با احاطه کامل به علم موسیقی ایده های فکری خود را در قالب موسیقی به رشته تحریر درمی آورد .

آهنگسازی چیست؟

آهنگسازی این نیست که شخص ملودی بسازد . یا تنها در صورتی که قطعه ای موسیقایی ساخت وی لقب آهنگساز را به خود نسبت دهد . بلکه آهنگساز مانند هر حرفه علمی دیگر می بایست در مراکز آموزش علمی موسیقی در رشته آهنگسازی تحصیل یا از علوم مختلف موسیقی برخوردار باشد . از جمله رهبری ارکستر، سازشناسی، سازبندی، هارمونی، پُلی فونی، کنتراپوئن و… که لازمه کار آهنگسازی است .

فردی که تنها ملودی می سازد و آن را به شخص دیگری برای سازبندی می سپارد، آهنگ ساز به شمار نمی آید . او نغمه پرداز یا نواساز است. اما اگر کسی دیگر مقولات آهنگ سازی یعنی ملودی، هارمونی و سازبندی را با هم پیش ببرد یک آهنگ ساز به شمار می رود.

هر آهنگساز می بایست یک ساز را به خوبی بنوازد. در حقیقت در دنیای موسیقی به دلیل نیاز به دانش زیاد و گستردگی کار آهنگسازی، از وی به عنوان دانشنامه موسیقی نام می برند.

موسیقی فیلم

موسیقی فیلم چیست؟

موسیقی فیلم یا موسیقی متن فیلم (به انگلیسی: Film Score) به موسیقی‌ای اطلاق می‌شود . که منحصراً برای یک فیلم سینمایی یا مجموعه تلویزیونی نوشته می‎شود. همچنین موسیقی فیلم بخشی از ساندتِرَک یا مجموعه صداهای ضبط شده بر روی یک فیلم است. موسیقی فیلم یک گرایش مجزا در هنر موسیقی به‌شمار می‌آید و قدمت آن به مقطع پیدایش هنر سینما بازمی‌گردد. ماکس اشتاینر، اریک ولفگانگ کورنگلد و آلفرد نیومن از پیش‌گامان نگارش موسیقی برای فیلم بودند و بیش از دیگر آهنگسازان در قوام بخشیدن به آن نقش داشتند.

موسیقی فیلم واصف موسیقایی از موقعیت و روند یک داستان است و نقش بسزایی در تکامل هیجانات و احساسات یک اثر نمایشی بازی می‌کند. ابزارآلات و سبک بکار رفته در موسیقی یک فیلم حیطه وسیعی را در بر گرفته و موسیقی کلاسیک، پاپ، جاز، موسیقی الکترونیک، موسیقی بومی و غیره به تناسب فیلمنامه و تصمیم آهنگساز هر کدام ممکن است نوع نگارش موسیقی یک فیلم باشند. غالباً آن دسته از آثاری که دارای بودجه کافی است توسط نوازندگان ارکستر سمفونیک (گاهی اوقات همراه با دسته کر) اجرا و ضبط می‌شود و اغلب بخش وسیعی از آن بی‌کلام است.

موسیقی فیلم که کوششی بر هماهنگ‌سازی موسیقی با مفاهیم تصاویر متحرک است عمدتاً از طریق توسعه قواعد موسیقی کلاسیک سده نوزده و تلفیق آن با شیوه‌های مدرن نگارش موسیقی در سده بیستم انجام گرفته‌است. به عنوان مثال، «لایت‌موتیف» که ایده‌ای با قدمتی بیش از یکصد سال است . همچنان راهکاری برای بسیاری از آهنگسازان در موسیقی‌نویسی فیلم به‌شمار می‌آید . تا به امروز آثار شناخته شده‌ای در این زمینه بر جای مانده‌است . آهنگسازان بی‌شماری در این حوزه به شکل تخصصی آن به خلق اثر پرداختند.

اسکار موسیقی

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در آمریکا هر ساله یک جایزه اسکار به بهترین موسیقی فیلم نوشته شده برای یک اثر سینمایی اهدا می‌کند. از دیگر جوایز معتبر سالانه این شاخه هنری می‌توان به جوایز بفتا، گلدن گلوب و گرمی، برای بهترین آهنگساز فیلم اشاره کرد. در میان آهنگسازان سینما ویرجیل تامسون برنده جایزه پولیتزر، و انیو موریکونه موفق به دریافت جایزه پولار نیز شده‌اند.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments