بازیگردان

بازیگردان

مسئولیت انتخاب بازیگران را، یا تهیه‎کننده و کارگردان با مشارکت همدیگر انجام می‎دهند . یا از فردی می‎خواهند که زیر نظر آن‌ها، بازیگران مناسب را انتخاب کند. بازیگردان کسی است که مسئولیت بازیگران را بر عهده دارد . نقششان را به آن ها تفهیم می‎کند و با آن ها تمرین می‎کند . سرانجام، آنها را برای بازی نهایی جلوی دوربین آماده می‎کند.

برخی از کارگردان‎ها بازیگردانی را خودشان انجام می‎دهند . امروزه در فیلم سازی حرفه ای، معمولاً از شخصی که خود اشراف کامل به عرصه بازیگری دارد . (حتی گاهی از بازیگران مطرح) ، استفاده می شود . تا این مسئولیت را به عهده گیرند و به نوعی بازیگران را کارگردانی کنند.

تخصص مورد نیاز برای بازیگردانی است که در این خصوص نیز گفته‌اند بازیگردان باید ضمن آشنایی کامل با تکنیک‌های بازیگری، بیان و فرم، در قالب فعالیت خود روان‌شناس، جامعه‌شناس و مدیر قابلی باشد تا بتواند با تسلط و دانش کامل، تک‌تک شخصیت‌ها، احساسات و درونیات آنها را تحلیل و قابل و لایق دیدن نموده و بازیگران را در مسیر صحیح نقش‌آفرینی راهنمایی و هدایت کند.

بازیگردانی یا عمل بازی گرفتن از بازیگران ـ برخلاف تصور شایعی که در این زمینه وجود دارد ـ اختصاصی با نابازیگران یا بازیگران آماتور نداشته و مقوله‌ای است جدا از فن بازیگری و اصول کلاسیک ایفای نقش در تئاتر و سینما.

بازیگردانی در فیلم داستانی به طور کامل مرتبط است با نیاز فیلم و لحن اثر و انتظاری که کارگردان از بازیگران فیلم خود دارد.

این انتظار هم خیلی وقت‌ها بازگشت دارد به سبک فیلمسازی کارگردان و شیوه‌ داستانگویی او که طبعا قرار نیست مثل دیگران باشد یا همخوان با آموزه‌های آکادمیک حرفه‌ بازیگری.

کارگردان یا بازیگردان موقع بازی گرفتن از بازیگر به دنبال دیکته کردن تخصص خودش به او نیستند، بلکه مقصودشان رسیدن به سبک اجرایی خاصی است که از یک طرف با نیاز داستان و لحن کلی فیلم مطابقت دارد و از طرف دیگر با نقش‌آفرینی‌های بازیگران دیگر فیلم.

از این مورد دوم می‌توان نتیجه گرفت ایجاد هماهنگی و یکدستی میان بازی بازیگران، یکی دیگر از کارکردهای بازیگردانی در فیلم داستانی است .‌

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments