بازیگر

بازیگر (هنرپیشه)

هُنَرپیشه یا بازیگر به کسی گفته می شود که به طور حرفه ای نقشی را در یک نمایش، تئاتر، سینما و تلویزیون بازی می کند. بازیگر کسی است که نقشی را در اثری نمایشی بازی می کند. این اصطلاح بیشتر برای آنان که در نقش بازی می کنند به کار می رود هرچند که صداپیشه ها و بازیگران نقش ها در نمایش های رادیویی نیز ممکن است هنرپیشه خوانده شوند.

هنرپیشه می تواند کار خود را در چهارچوب یک تئاتر، فیلم، مجموعه تلویزیونی یا در حین آموزش دیگر هنرپیشگان انجام دهد. هنرپیشه ها گاه به صداگذاری شخصیت های کارتونی یا صحبت کردن به جای افرادی در آگهی های تلویزیونی هم می پردازند. هنرپیشگان امروزی گاه در بازی های رایانه ای هم نقشی را به اجرا می گذارند. این کار توسط ثبت حرکات و صدای آن ها و بازسازی داده های رایانه ای به دست آمده صورت می گیرد. حرفه هنرپیشگی از پیشه های بسیار کهن بشری است.

در فارسی، پیشتر به جای معنای امروزی اصطلاح هنرپیشه واژه های «آکتور»، «آرتیست» یا «ارباب صنایع ظریفه» به کار می رفت. در قدیم، واژه هنرپیشه معنی کلی هنرمند را داشت (نمونه از ناصرخسرو: هنرپیشه آن است کز فعل نیک، سر خویش را تاج، خود برنهد)، اما فرهنگستان زبان فارسی آن را برابر آکتور قرار داد.

بازیگران اصلی:

بازیگرانی که نقش های مهم فیلم را بر عهده دارند، به ویژه نقش های اول و دوم.

بازیگران نقش جزئی:

نقش کوچکی در فیلم که معمولاً با ذکر یک یا دو جمله همراه است و همین آن را از نقش سیاهی لشکر که کلمه ای به زبان نمی آورد و معمولاً جزئی از جمعیت است، متمایز می کند.

سیاهی لشگر

سیاهی لشکر یا هنرور به کسی اطلاق می شود که در ارائه یک فیلم، برنامه تلویزیونی، صحنه تئاتر یا به طور کلی یک نقش در ملأ عام اجازه دیالوگ گویی ندارد یا بنابر تشخیص صاحب اثر در چهارچوب سخن می گوید (برای نمونه در یک صحنه عمومی و شلوغ). بازیگری که برای حضور در جمع، یا حضور تصادفی در صحنه ای، بی آنکه حرفی به زبان آورد، استخدام می شود. این بازیگران به صورت روزمزدی دستمزد می گیرند و بر خلاف بازیگران نقش جزئی، نامشان در عنوان بندی ذکر نمی شود.

بدلکار

بدلکار به شخصی گفته می شود که کارهای نمایشی خطرناکی را در فیلم ها و نماهنگ ها به جای هنرپیشه اصلی انجام می دهد. بدلکاری شامل کارهایی مانند پریدن از دیوار، هواپیما و جز اینها، بازی کردن نقش کسی که در بدنش در حال سوختن است، نمایش های ورزش رزمی و غیره می شود. پیش از به وجود آمدن جلوه های ویژه رایانه ای راهی بجز استفاده از افراد واقعی برای فیلمبرداری چنین صحنه هایی وجود نداشت. کسی که پیشه اش بدلکاری است، بدلکار نام دارد. اصولاً ورزش های نمایشی پر هیجان در فعالیت بدلکاری اثر مستقیم دارد.

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments