تدوینگر

تدوینگر که در ایران، مونتور (به فرانسوی: Monteur) و ادیتور (به انگلیسی: Film Editor) نیز خوانده می شود به کسی گفته می شود که تدوین فیلم را انجام می دهد. تدوین گر مسئول گزینش، زمان بندی و ترتیب نماها در فیلم است. او کار خود را با توجه به ویژگی های داستان فیلم و گونه فیلمنامه و همچنین شیوه طراحی دیداری فیلم ساز، انجام می دهد.

تدوینگر باید به امور تولید، مانند کارگردانی، تصویربرداری، و صدابرداری، آشنا باشد تا بتواند اشتباهات یا اصلاحات را در تدوین به خوبی اِعمال نماید. تدوین گر ماهر فردی است که بایگانی کاملی داشته باشد و از زیبایی شناسی دیداری به خوبی آگاه باشد. به بیان دیگر، تدوین یعنی تنظیم و تکمیلِ کار و هر چیزی که از آن برای پردازش فیلم استفاده می شود.

دستیار تدوینگر

کار دستیار تدوینگر، ثبت همه بخش های فیلم، کمک به پیونددادن صدا و تصویر، چسباندن تکه های فیلم به هم و حفظ و نگهداری از دستگاه های تدوین است.

تدوینگر صدا

کار تدوینگر صدا، همگامی صدا با تصویر، افزودن جلوه های صوتی مورد نیاز را، و تنظیم بلندی صدا است. گاهی، خود تدوین گر مسئول این کار است. اما در فیلم سازی حرفه ای، استفاده از تدوین گر صدا رایج است. مسئولیت تدوین گر صدا را صداگذاری و میکس نیز می نامند.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments