تهیه کننده فیلم

تهیه کننده فیلم کسی است که شرایط را برای ساخت فیلم فراهم می کند. راه اندازی، هماهنگ سازی، رسیدگی و کنترل کارهایی از جمله انتخاب قصه و فیلمنامه، برنامه ریزی تولید، جمع آوری پول مورد نیاز، به کارگیری افراد کلیدی و این گونه کارها بر عهده تهیه کننده است. تهیه کننده در تمام مراحل فرایند فیلم سازی و برنامه سازی از توسعه تا تکمیل پروژه نقش جدی دارد و همه عوامل فیلم اعم از کارگردان و بازیگران تا سایر عوامل به طور مستقیم یا غیر مستقیم زیرنظر تهیه کننده فیلم فعالیت می کنند.

در فرایند برنامه سازی رادیویی و تلویزیونی، کلیدی ترین نقش را تهیه کننده اجرا می کند همچنین در ساخت انیمیشن نیز مهم ترین نقش بر عهده تهیه کننده است، بر خلاف فیلم سازی سینمایی که در آن وظیفه مهم تشکیل فرم و ساختار فیلم اساساً متکی به دانش و خلاقیت کارگردان است.

در نیمه نخست قرن بیستم، تهیه کنندگان می بایست اداره کنترل هنری فیلم را هم انجام می دادند. در ایالات متحده با کنار گذاشتن دستگاه استودیویی هالیوود در دهه ۱۹۵۰، کنترل هنری کار بر عهده دستیاران کارگردان گذاشته شد.

تهیه کننده یک فرد است. تهیه کننده بعد از آنکه پروژه ساخته شدن یک فیلمنامه را به دست گرفت، ابتدا سرمایه لازم جهت ساخت آن فیلم را فراهم می کند، سپس عوامل و کادر گروه تهیه و تولید را که قرار است مستقیماً با خود او همکاری کنند، انتخاب کرده و به کار می گیرد. او پس از تعیین کارگردان، در استخدام عوامل دیگر تولید فیلم به ویژه بازیگران، تصمیم گیری می کند. تهیه کننده پس از تعیین عوامل، بودجه فیلم را در اختیار شخصی به نام مدیر تولید به عنوان صندوق دار پروژه می گذارد، تا زیر نظر تهیه کننده اجرایی بودجه را در مصارف بخش های مختلف تولید فیلم که از قبل مشخص شده است، خرج نماید.

دستیار تهیه کننده

دستیار تهیه کننده معمولاً مسئول ایجاد هماهنگی در هنگام فیلم برداری در مکان های واقعی، رفع مشکلات دست اندرکاران فیلم سازی و کمک به تهیه کننده در امور مالی و هنری است.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments