طراحی صحنه

آرایه گری یا طراحی صحنه در زبانزد و اصطلاح نمایشنامه و سینما، فن آراستن و تزیین صحنه نمایش یا صحنه بازی در سینما است. اگرچه در میان عامه به نادرست گاهی این واژه به جای دکور و به منظور بیان چگونگی چیدمان و آرایش وسایل در خانه به کار می رود. دکوراسیون به اجزا و کالایی گفته می شود که باعث زیبایی محل مورد نظر می شود. در ایران طراح صحنه عمدتاً به شخصی گفته می شود که وظیفه انتخاب لوکیشن و انتخاب وسایل مورد نیاز فیلم آکسسوار و چیدمان آن ها در صحنه را بر عهده دارد.

در دکوراسیون داخلی به عنوان مثال برای خانه می توان از وسایلی مثل تابلوفرش یا هر کالای دیگری که به زیبایی محل کمک کند، استفاده کرد. هنر دکوراسیون کار سخت و حرفه ای است که امروزه در دانشگاه ها به عنوان یک شغل تدریس و آموزش داده می شود.

مدیر صحنه

او کسی است که بر تمام مراحل آماده شدن صحنه و لباس ها نظارت می کند و اطلاعات لازم را در اختیار دست اندرکاران این بخش ها، قرار می دهد.

طراح دکور

در فیلم هایی که به دکور نیاز دارند، فردی به نام طراح دکور، به کار گرفته می شود. او با توجه به آنچه طراح صحنه می خواهد و ویژگی هایی که او در اختیارش می گذارد، دکور را طراحی کرده، تصاویری با زوایای مختلف از طرح مورد نظر خود، تهیه می کند و حتی در فیلم هایی با دکورهای عظیم، ماکتی از دکورها تهیه می کند و ارائه می دهد.

طراح لباس

او کسی است که با توجه به نوع فیلم و ویژگی های آن، لباس هایی را طراحی می کند و الگوی آن ها را در اختیار دوزندگان لباس قرار می دهد، تا این لباس ها را متناسب با ویژگی های فیزیکی هر یک از بازیگران تهیه کنند. هر یک از این عوامل که در این بخش از آن ها نام برده شد، دستیاران و همکارانی دارند که نام بردن از آن ها ضروری نیست.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments