فیلمبردار (تصویربردار)

فیلم بردار (cinematographer) یا مدیر فیلمبرداری (director of photography) شخصی است که به وسیله یک دوربین فیلمبرداری به ثبت صحنه های یک فیلم می پردازد. این شخص اغلب با عنوان فیلمبردار شناخته می شود و مسئولیت اصلی آن به کارگیری دوربین فیلمبرداری برای ثبت صحنه های مورد نظر کارگردان است.

مسئولیت

فیلمبرداری اصلی ترین بخش تولید یک فیلم است و مدیر فیلمبرداری شخصی کلیدی در تولید یک فیلم است.

مدیر فیلمبرداری در حالت کلی وظیفه هماهنگی دوربین، تعیین زوایای فیلمبرداری و شیوه نورپردازی لازم را برعهده دارد. در اغلب فیلم ها از چند دوربین فیلمبرداری برای ثبت تصاویر استفاده می شود و هماهنگی بین دوربین های مختلف برای استفاده درست از صحنه ها، از دیگر وظایف مدیر فیلمبرداری است.

کار هریک از عوامل گروه فیلمبرداری به صورت جمعی، خلاقانه و طبق مدیریت و برنامه ریزی مدیر فیلمبرداری صورت می گیرد و هنگام ضبط صحنه ها، مدیر فیلمبرداری علاوه بر این که خود فیلمبرداری با یک دوربین را برعهده دارد، گروه فیلمبرداری را نیز سرپرستی می کند.

گروه فیلمبرداری

این گروه شامل فیلمبردار دوم (و در صورت نیاز فیلمبرداران دیگر) است که همیشه زیر نظر مدیر فیلمبرداری از صحنه های مختلف فیلمبرداری می کند. چند دستیار فیلمبرداری که وظیفه آنها حرکت دادن دوربین ها و جابه جایی آن ها است و چند نفر که نورپردازی صحنه را بر عهده دارند نیز از اعضای گروه فیلمبرداری هستند.

تخصص

یک مدیر فیلمبرداری خوب از تخصص های مورد نیاز فیلمبرداری به درستی بهره می گیرد. وی شناخت کاملی از سینما، شیوه های فیلمبرداری، دوربین و نورپردازی دارد و فیلمبرداران مناسبی را برای قرارگیری پشت دوربین ها انتخاب می کند.

وی هم چنین باید از دیدی درست نسبت به خواسته های کارگردان برخوردار باشد تا بتواند به درستی ذهنیات او را عینیت بخشد. به این ترتیب بخش قابل توجهی از خلق یک فضای تأثیرگذار، جذاب و قابل قبول در یک فیلم برعهده مدیر فیلمبرداری است.

مدیر فیلم برداری

او کسی است که مسئول طراحی و به تصویر کشیدن فضای فیلم بر اساس خواسته های کارگردان و ویژگی های فیلمنامه است. او گروهی را به عنوان گروه فیلم برداری تشکیل می دهد که شامل فیلم بردار، و چند دستیار و … است. او به همراه کارگردان درباره نوع نماها و نوع نورپردازی تصمیم می گیرد و دستورهای لازم را به فیلم بردار و نورپرداز می دهد و بر کار آنها نظارت دقیق دارد. حتی در برخی موارد، مدیران فیلم برداری بزرگ جهان، به دلیل شناخت کامل از مدیوم تصویر و ویژ گی های آن، بر ساخته شدن دکورها یا انتخاب محل های فیلم برداری نظارت می کنند و در طراحی صحنه و لباس نیز دخالت می کنند و همچنین در طراحی میزانسن و دکوپاژ با کارگردان همکاری می کنند.

دستیار فیلم بردار

دستیار فیلم بردار به فرد یا افرادی گفته می شود که برای کمک کردن به فیلم بردار و مدیر فیلم برداری در گروه سازنده یک فیلم حضور دارند.

دستیار فیلم بردار مسئول حفظ و نگهداری دوربین و کسب اطمینان از سالم بودن و صحت کار آن است. او وظیفه تغییر عدسی، تعویض فیلم دان و تغییر فاصله کانونی، طی فیلم برداری را نیز به عهده دارد. او همچنین مسئول به راه انداختن دوربین و قرار دادن آن در محل تعیین شده است. ممکن است از چندین دستیار فیلم برداری استفاده شود که معمولاً در پروژه های بزرگ این کار انجام می شود، در این صورت این وظایف بین آن ها تقسیم می شود. همچنین ممکن است فردی را به عنوان متصدی دوربین نیز استخدام کنند تا حفاظت از دوربین و انجام کارهای فنی آن را به عهده او بگذارند.

اعضای گروه فیلم برداری

یک گروه فیلم برداری می تواند به ترتیب شامل این افراد باشد:

  • مدیر فیلم برداری
  • فیلم بردار
  • دستیار اول فیلم بردار
  • دستیار نور
  • دستیار دوم فیلم بردار
  • گروه فنی (ممکن است تا ۱۰ نفر یا بیشتر هم برسند)

وظیفه دستیار اول فیلم بردار این است که شرایط را برای حضور فیلم بردار آماده کند. این شرایط، آماده سازی دوربین فیلم برداری، مدیریت دستیار دوم، دستیار نور و گروه فنی برای چیدمان نور و وسایل حرکتی را شامل می شود.

تهیه مقدمات

دستیار فیلم بردار پیش از آغاز فیلم برداری موظف است ابزار مختلف فیلم برداری نظیر دوربین فیلم برداری، لنزها، فیلترها، کابل ها، باتری ها و… را بازبینی کند و از درست کار کردن هر یک مطمئن شود. دستیار فیلم بردار باید تشخیص بدهد که برای هر روز کاری با توجه به برنامه فیلم برداری و تعداد برداشت ها و طول احتمالی برداشت ها به چه تعداد کاست نیاز است. کاست ها پیش از شروع فیلم برداری آماده می شوند. همچنین او باید به تعداد لازم باتری شارژ شده همراه داشته باشد. دستیار فیلم بردار باتجربه با توجه به شرایط کاری و نوع فیلم پیش بینی می کند که به چه ابزاری ممکن است سر صحنه فیلم برداری نیاز باشد و آن ها را از پیش آماده می کند.

زمان فیلم برداری

در روز فیلم برداری، دستیار فیلم بردار بر اساس دستور کارگردان و مدیر فیلم برداری دوربین را در جای مناسب خود مستقر می کند. کابل های منبع نیرو، مانیتور و… را وصل می کند. از آنجا که کابل های بسیاری ابزارهای فیلم برداری را به هم وصل می کنند، لازم است همه آن ها به شکل مرتبی قرار بگیرند تا کار کردن ممکن شود. این کار از وظایف دستیار فیلم بردار است.

به هنگام تمرین، دستیار فیلم بردار محل قرار گرفتن بازیگران را علامت گذاری می کند و فاصله آن ها را در هر لحظه تا دوربین می سنجد. اعداد بدست آمده را با برچسب های کوچک روی لنز دوربین علامت می زند تا هنگام ضبط وضوح تصویر همواره حفظ شود.

دستیار فیلم بردار باید همیشه مراقب تمیز بودن لنز و فیلترهایی که روی لنز قرار می گیرند باشد. گرد و خاک و آشغال های ریزی که ممکن است به لنز بچسبند، در تصویری که گرفته می شود تأثیرگذارند.

زمان پس از فیلم برداری

پس از اتمام فیلم برداری، دستیار فیلم بردار تمام وسایل را جمع می کند و مرتب و پاکیزه در جای خود قرار می دهد. پیگیری ارسال فیلم ها به لابراتوار و چاپ فیلم، به همراه گزارش ها و توضیحات لازم، نیز از وظایف دستیار فیلم بردار است.

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments